התחברות לאתרהרשמה | שכחת סיסמה?

כתבות אחרונות

ממיר  Mi Box

ממיר  Mi Box

נכתב ע"י: motymi
בתאריך: 13:28 13/10/18

שי צברי בפיטריה 10/3/16

שי צברי בפיטריה 10/3/16

נכתב ע"י: tamar30
בתאריך: 12:44 15/03/16

החליל והלבנה

החליל והלבנה

נכתב ע"י: יובל אראל
בתאריך: 20:02 27/01/16

מירב הלינגר  - במבט אחד כחול

מירב הלינגר  - במבט אחד
כחול

נכתב ע"י: גיא טנא
בתאריך: 14:44 31/12/15

בלב ים

בלב ים

נכתב ע"י: motymi
בתאריך: 23:49 30/12/15

ארז לב ארי בפטריה 25/12/15

ארז לב ארי בפטריה 25/12/15

נכתב ע"י: tamar30
בתאריך: 14:06 28/12/15

יהודית רביץ בזאפה ירושלים

יהודית רביץ בזאפה
ירושלים

נכתב ע"י: tamar30
בתאריך: 18:23 23/12/15

Benjamin Esterlis- The Blue Bay

Benjamin Esterlis- The Blue Bay

נכתב ע"י: גיא טנא
בתאריך: 5:40 14/12/15

או סקנדל או פסטיבל...


אריאל זילבר. צילום יובל אראל
אביתר בנאי. צילום יובל אראל

טקס הענקת פרסי אקו"ם בתחום המוסיקה הפופולארית לשנת 2013, תאטרון גשר, יפו, 03.02.2014 התקיים תחת הרעש התקשורתי סביב הצהרתה של אחינועם ניני לגבי אריאל זילבר, והסתיים עם קריאתו של זילבר לפרק את אקו"ם.

מאת: יובל אראל, נכתב ב2:35 - 04/02/2014, עודכן ב22:40 - 24/03/2014

טקס הענקת פרסי אקו"ם בתחום המוסיקה הפופולארית לשנת 2013, תאטרון גשר, יפו, 03.02.2014 התקיים תחת הרעש התקשורתי סביב הצהרתה של אחינועם ניני לגבי אריאל זילבר, והסתיים עם קריאתו של זילבר לפרק את אקו"ם. 

הבהרה – לא מביע דעה לכאן ולשם, לא ימין ולא שמאל, פוליטיקה זה למושחתים, אידיאולוגיות הן לחולמים, אני מוכן להתייחס ברצינות לאלו שמטרתם לשמור על כדור הארץ לדורות הבאים. בגישה זו וכמי שמסקר בשנים האחרונות את הסצנה המוזיקלית בארץ אני נכנס לטקס השנוי במחלוקת וכל עלילותיו, ועוד בקטנה, סוג של גילוי נאות – אני די בן בית בבית היוצר, מפעל לרווחת האמנים של אקו"ם.
כמידי שנה מעניקה אקו"ם, האגודה השומרת על זכויות היוצרים בישראל, פרסים ליוצרים וליצירות בולטות במוסיקה בישראל כחלק מפעילותה לתמיכה ועידוד היצירה. 

מבין מאות היצירות המוזיקליות הישראליות שראו אור השנה, בחרו חברי ועדת השיפוט -  תלמה אליגון - רוז, אביב גפן, סגיב כהן, פיטר רוט ויורם רותם, להעניק את הפרסים להישגי השנה במוזיקה למוזיקאים עידן רייכל, אביתר בנאי, יונתן רזאל, תמיר מוסקט, הדג נחש, אחינועם ניני וגיל דור, גיא ויהל ועוד.
בנוסף החליטו חברי דירקטוריון אקו"ם -  עובד אפרת, מירית שם אור, אלי אברמוב, מרגלית מתתיהו, יוסי מר חיים, רונלד קול, חיים קינן, רויטל פור ודליה רבין, להעניק פרסים על מפעל חיים לאריאל זילבר ויוסי גמזו.


כידוע הכריזה בשבוע שעבר אחינועם ניני כי היא מדירה את רגליה ומוותרת על הפרס מטעם הדירקטוריון ונימקה זאת בין היתר מהטעם שאריאל זילבר, לדבריה ניצב בצד הנגדי שלה בקשת הוויה הפוליטית מדינית, מקבל פרס על מפעל חיים, השערורייה התקשורתית לא שכחה והפיחה הייפ אדיר לקראת הערב.
אז מה היה הערב? אתחיל בדברים הלא נעימים, תאטרון גשר מיועד לתפוסת קהל של 900 איש במושבים, פואייה הכניסה, הלובי, הוא קצת, אפעס, קטן, ולא יכול להכיל כמות כזו של נוכחים, הוסיפו לכך עמידה דווקנית ותמוהה בלוח זמנים שגרמה להצטברות קהל רב אל מול הדלתות ותחושת אי נוחות כללית לרובו של הקהל שהיה די מבוגר, עובר לכך נסו לתאר בדמיונכם את אותו ערב רב מנסה לדוג לו מנה או שתיים בין עמדות הבופה שהוצבו במקום ותקבלו שעה תמימה של בוקה ומבולקה רבתי.
כאשר השעון צלצל שבע וחצי בערב הקהל הוזמן להיכנס לאולם התאטרון ממש לאחר הסאונד צ'ק האחרון של חברי הדג נחש...

הטקס עצמו התנהל די בעצלתיים, אציין בקצרה את עיקרי הפרסים שהוענקו  – פרס ע"ש יוסי בנאי למחברי השנה – הדג נחש על אלבומם  "זמן להתעורר", פרס ע"ש יאיר רוזנבלום למעבד השנה – תמיר מוסקט, פרס ע"ש סשה ארגוב למלחין השנה – עידן רייכל על אלבומו "רבע לשש", פרס ע"ש ענבל פרלמוטר לתגלית השנה – גיא ויהל, פרס חיצוני ע"ש אהרון גפן לתמיכה בהפקת אלבום – "קותימאן", ועוד יוצרים, מלחינים ותמלילנים ביניהם כותבי השיר "סטאטוס מאוהב" לזמר ששמו עלה לכותרות לאחרונה אייל גולן.
היוצרים החשובים והאהודים ביותר שעלו לבמה לקבל את הפרס היו אביתר בנאי  שקיבל את הפרס ע"ש עוזי חיטמן לאלבום השנה  "יפה כלבנה" וכמובן אריאל זילבר שתפס את תשומת הלב התקשורתית באולם כאשר מוטי קירנשבאום עלה לבמה והקריא את נימוקי הדירקטוריון והרגשתו האישית להעניק לאריאל זילבר פרס מיוחד, פרס שהוגדר בתחילה על "מפעל חיים" אך שונה לפרס על יצירה בעקבות הרעש התקשורתי, לביצוע משיריו של אריאל זילבר הוזמן לבמה מוש בן ארי אליו הצטרף אריאל זילבר בעצמו שביקש לעצור לדקה או שתיים את המוזיקה והשירה ונשא דברים מתוף דף נייר שהחזיק, עיקרי דבריו היו כדלקמן – "יש לי משהו להגיד לקהל הזה ולכל עם ישראל. אני קיבלתי את הפרס הזה, בהתחלה אמרו לי מפעל חיים. אני מודה לועדת אק"ום שזיכו אותי על פרס מפעל חיים שהחליטו להעניק לי. זה דברים שחשבתי עליהם וכתבתי אותם. אני נכד לשרה ואריה זילבר שהיו ממקימי תל אביב, בנה של ברכה צפירה. אני מכאן, מהארץ הזו ומודה על זה בכל יום. כמו ברוש לבדו, אני נגד חרמות, ובעד זכות האדם להביע דעתו. אני ישראלי ויהודי גאה. בואו נישאר מחוברים אחד לשני כמו נופי הילדות שלנו. ההרגשה היא שאני שק חבטות של גופים אינטרסנטים. אמנים וגופים שמנסים כל פעם להמציא את עצמם על חשבוני".


דבריו של אריאל זילבר לוו מצד אחד במחיאות כפים רבות ולצידן קריאות בגנות לאחר שקרא מעל הבמה לסגור את אקו"ם ולהקימה מחדש...

והנה תוכן ההחלטה המקורית להעניק לאריאל זילבר פרס על מפעל חיים – "אריאל זילבר הוא אמן יוצר הכותב, מלחין ומבצע מזה למעלה מארבעה עשורים. את ראשית דרכו בסוף שנות השישים התחיל בכתיבה עבור אמנים אחרים בארץ ובצרפת – הגשש החיוור, אילנה רובינא, פרנסואז הרדי ועוד. בשנות ה 70 הצטרף ללהקת "תמוז" והיה שותף לכתיבת יצירות רבות ביניהן- "ככה את רצית אותי" "סוף עונת התפוזים" יחד עם שלום חנוך ועוד. בשנת 1976 יצא אלבומו הראשון של זילבר "רוצי שמוליק" שזכה להצלחה רבה במצעדים ומאז יצר וביצע זילבר שירים רבים שהפכו ללהיטי ענק. ביניהם- "ואיך שלא", "אני שוכב לי על הגב", "אגדה יפנית", "בדיעבד", "מסך עשן", "ברוש" ועוד ועוד. במהלך השנים זילבר שיתף פעולה עם מיטב האמנים בארץ והלחין עבורם יצירות רבות, ביניהם הגשש החיוור, גלי עטרי, להקת הנח"ל ועוד. יצירותיו של זילבר בולטות במקוריותן וחדשנותן תוך שהוא משלב אלמנטים אתניים וסגנונות מוסיקליים חדשים. ניכר כי זילבר  הגדיר מחדש את המיינסטרים כשהוא מקרב את השוליים למרכז. הופעתו על הבמה מלאת כריזמה ושיריו רלוונטיים ומשפיעים גם היום כשהם מדברים על אמת אומנותית, אמינות, כנות וכשרון עצום. על כל אלה ועוד בחרה ועדת השיפוט להעניק לאריאל זילבר את פרס אקו"ם על מפעל חיים למלחין. גובה הפרס 35,000 ₪ "

מיד לאחר דבריו של אריאל הוא ואשתו מיהרו לצאת מאולם התיאטרון ופסל הפרס בידו, בחוץ המתין לאריאל זילבר אבי פרחן שערך מעין הפגנה במקום כנגד סתימת פיות לטענו כאשר על פיו איזולירבנד ירוק, אבי פרחן כזכור הוא ממייסדי הישובים היהודים בחבל עזה וממובילי המאבק כנגד ההינתקות בשנת 2005.

מה נכון ומה לא נכון, מי צודק ומי טועה, את העיסוק בשאלות הללו אני משאיר לכם הקוראים, אם זה מעניין אתכם, אני אתמקד במוזיקה.

לגלריית התמונות המלאה:


תגיות: פרס, אריאל זילבר, אקום, 2013.

פרגן לאתר בילויים

בילויים